marieclaire.hu / 2016. január–február
OLAJRENESZÁNSZ
A SZÉPSÉGIPAR RAGYOGÓ FAVORITJA
Szépségolajokból olyan széles skálát kínálnak a drogériák és a parfümériák, hogy akár a fürdőszobánk összes szépítőszerét kicserélhetnék:
a hajunktól a körmünk hegyéig mindenre megvan a megfelelő szépítő, tápláló, gyógyító olaj.
szerző: Fodor-Kassai Mónika fotó: Marie Zucker
A legrégebbi szépítő szereknek a magokból sajtolt olajokat tekinthetjük, hiszen a növényi olajok évezredek óta közkedvelt természetes ápolók. Nyugodtan állíthatjuk, hogy a szépségápolásban az olajok reneszánszát éljük.
A különböző növényekből származó olajok a legkülönfélébb, mesterségesen létre nem hozható hatóanyagokat tartalmazzák. Mivel zsírsavaik szerkezete nagyon hasonló a bőr zsírsavaiéhoz, így – a pórusokat eltömítő ásványi olajokkal ellentétben – könnyen és maradéktalanul felszívódnak a bőrben. Az olajokra azért is van nagy szükségünk, mert sok kozmetikum tartalmaz szárító hatású összetevőket, amelyek a bőr természetes védőgátját megbontják, nedvességvesztést eredményeznek, és szabad utat nyitnak a kórokozóknak.
Az olajok értékes hatóanyagai – eszszenciális zsírsavak, vitaminok, ásványi anyagok, foszfolipidek, növényi szterinek, antioxidánsok – táplálják és hidratálják a bőrt, a hajat puhává és rugalmassá teszik. Az olajok természetes módon akadályozzák meg a bőr és a hajszálak túlzott vízvesztését.
AZ OLÍVÁTÓL A MARULÁIG
Feller Adrienne szépség- és aromaterapeuta, a nevét viselő prémium biokozmetikai márka létrehozója vallja, hogy bizonyos növények eszenciái különleges rezgésük által képesek a lelket megszólítani és gyógyulási folyamatokat beindítani. „A növényekben rejlő energia elementáris erővel formálja pozitív irányba az emberi gondolkodást és látásmódot, hogy alkalmazóját óhatatlanul a harmónia, így a szépség irányába vezesse.”
A szépségápolásban használt olajak értékét a bennük található hatóanyagok összetétele és koncentrációja határozza meg. Míg a szőlőmagolaj magas koncentrációban tartalmazza az egyik létező legerősebb antioxidánst, a linolénsavat, az avokádómag olaja esszenciális zsírsav-tartalmának köszönhetően erőteljesen regeneráló hatású, akárcsak a ligetszépeolaj. A maracujamag-olaj erőssége a kivételes hidratálóképesség. A sheavaj – mint más szilárd halmazállapotú növényi olajok – a bőr védelmében kiemelkedő, az argánolaj és a makadámiaolaj kiválóan táplál, az olíva-, a marula-, valamint a csipkebogyóolaj a ráncképződést akadályozza, a teafaolaj fertőtlenít. Érzékeny bőrre, így a kisbabák finom bőrére is, a nyugtató hatású, bőrvédő mandulaolaj és a jojobaolaj a megfelelő.
Az egyre szélesebb körben ismert és alkalmazott illóolajok – a nevükkel ellentétben – valójában nem olajok, hanem illékony vegyületek komplexei, amelyek az olajokkal szemben szobahőmérsékleten maradéktalanul elpárolognak.
HAJRA, BŐRRE, KÖRÖMRE
A kozmetikai ipar gyakorlatilag a test minden egyes négyzetcentiméterére kínál valamilyen olajat. A szakállolaj például hosszú évtizedekig nem volt szem előtt, mígnem a berobbanó szakálldivat ismét magával hozta. A hajolaj használata is régi időkre datálódik – India, Marokkó vagy Tahiti asszonyainak szépségtitka már a rendelkezésünkre áll. A hajfestékek legújabb generációjában is az olaj a főszereplő a hajszálak megóvása céljából. A körömfestés mindennapivá válásával együttjáró száraz körömágyak és körömlemezek is olaj után kiáltanak – ma már elképzelhetetlen profi manikűr körömápoló olaj nélkül.
Fontos, hogy az olajokat enyhén nyirkos bőrre vigyük fel, és finom, masszírozó mozdulatokkal simítsuk be a bőrbe. Csak az igazán jó minőségű olajoktól várhatunk eredményt
Jó hír, hogy a zsíros bőrűeknek, gyorsan zsírosodó hajúaknak sem kell lemondaniuk az olajokról – csupán a megfelelő összetételt kell leemelni a polcról. Kiváló öregedésgátló, ránctalanító hatású arcolajokból válogathatunk, amelyek akár tízféle, a problémát célzó olaj keverékéből állnak. Az ajkak kicserepesedése ellen kiválóak a szilárd növényi olajok (sheavaj, kókuszzsír, kakaóvaj), amelyek a helyi bőrszárazságot, mint például a száraz könyököt, sarkat is kiválóan kezelik.
A nagy hagyományú francia Phyt’s biokozmetikumok hazai forgalmazója, Kerkow Tímea kozmetikusmester hangsúlyozza: éjszakára használjunk növényi olajokban gazdag szérumokat – a száraz, tápanyaghiányos, de még a zsíros bőr is nagyon meghálálja. „Fontos, hogy az olajokat enyhén nyirkos bőrre vigyük fel, és finom, masszírozó mozdulatokkal simítsuk be a bőrbe. Csak az igazán jó minőségű olajoktól várhatunk eredményt. Az olajok minősége, a felhasznált növényi rész minőségének, valamint a kinyerés módjának és idejének a függvénye. Kiemelkedő hatékonysága csak a hidegen sajtolt olajoknak van. Válasszunk minősített, ökológiai termesztésből származó, 100 százalékos tisztaságú olajat, ne essünk bele az alacsony árak csapdájába.”
SOKOLDALÚ OLAJOK
A növényi olajok tisztítanak, hidratálnak,
regenerálnak, védenek, szabályozzák
a faggyúmirigy-termelést, nyugtatnak és
gyógyítanak. Íme olajos kedvenceink!
MIT TUDNAK?
Tisztítanak: Közös tulajdonságuk, hogy elegyednek a bőrfelszínen található faggyúval, ezért a bőr kiszárítása nélkül, könnyen eltávolítják a szennyeződéseket és a sminket. Zsíros bőrre a telítetlen zsírsavakban gazdag szárító olajok javasoltak, mint a szőlőmagolaj vagy a muskotályrózsa-olaj. Száraz bőrre egyszeresen telítetlen zsírsavakat tartalmazó olajok a megfelelők, például az olívaolaj vagy a sárgabarackolaj.
Próbáld ki: L’Occitane Immortelle sminklemosó olaj, Weleda mandula arclemosó olaj
Hidratálnak: Anélkül gátolják a sejtek vízvesztését, hogy akadályoznák a bőrlégzést, és leszoktatnák a bőrt saját zsíranyagainak a termeléséről. Intenzív vízmegkötő képességüknél fogva kiválóan hidratálnak, ilyen például a szezámolaj, az avokádóolaj vagy a makadámiaolaj.
Próbáld ki: Adrienne Feller Aromazen Florina arcolaj, L'Oréal Paris NutriGold Rendkívüli arcolaj
Regenerálnak: A száraz, illetve az öregedő bőr regenerálására az argánolajat vagy az összes zsírban oldódó vitamint tartalmazó, könnyen felszívódó feketekömény-olajat javasolják. A fakó, sápadt bőr ellenszere a borágóolaj. Az avokádóolaj kiváló regeneráló, ahogy a búzacsíraolaj is, ami lecitint, foszfatidokat és ösztrogéneket is tartalmaz.
Próbáld ki: Guerlain Abeille Royale arcolaj, Phyt's Bio Éjszakai anti-age szérum
Védenek: A nagyrészt telített zsírsavakat tartalmazó, szobahőmérsékleten többnyire szilárd növényi olajok – sheavaj, kókuszzsír –, illetve a sűrűn folyó ricinusolaj és jojobaolaj védőréteget alkotnak a bőrön, védelmet nyújtva a szél, a hideg levegő és a fűtött helyiségek levegőjének szárító hatása ellen.
Próbáld ki: Avon Care bőrvédő ajakbalzsam sheavajjal, Lush Shimmy shimmy masszírozótömb
Rugalmasítanak: A mogyoróolaj -, a kökényolaj - vagy a lenolajtartalmú testápolók erősítik a kötőszövetet, rugalmasabbá teszik a bőrt, és segítenek megelőzni a terhességi csíkokat.
Próbáld ki: Nivea Q10 feszesítő testolaj, Clarins Huile Tonic testolaj
Szabályozzák a faggyútermelést: A csipkebogyóolaj és a szőlőmagolaj úgynevezett szárító olajak – összetevőként csökkentik a bőr zsírosságát és a pórusok méretét. A zsíros bőrápolásához hozzájárulnak az antibakteriális hatású fertőtlenítőolajok is, mint a teafaolaj vagy a borágóolaj.
Próbáld ki: Phyt’s Bio C17 Éjszakai szérum, The Body Shop teafaolaj
Nyugtatnak: A gyulladt bőrt a sheavaj, a körömvirágolaj és az Aloe vera olaja nyugtatja, regenerálja.
Próbáld ki: Nelly De Vuyst Sensitive Skin Essential, Dr. Hauschka mandula-orbáncfű ápolóolaj
Gyógyítanak: A sebgyógyulást felgyorsítják a hámosodást segítő karotinoidokat, A -vitamint és allantoint tartalmazó növényi olajok, ilyen a búzacsíraolaj, a körömvirágolaj, a kukoricacsíraolaj vagy a karottaolaj. A gyulladt bőrt kiválóan kezeli a tökmagolaj és a ligetszépeolaj. Bőrprobléma esetén az olajokat ne csak kenjük, fogyasszuk is.
Próbáld ki: Aromax ligetszépeolaj, Ilcsi körömvirágolaj